HERKES İÇİN ETO

HERKES İÇİN ETO

Tarlanızın evapotranspirasyon (ET) değerini bilmek, tarlanızın su tüketimi ve sulama ihtiyaçları hakkında size tam bilgi verir.

Sulamanızı HERKES için ETO uygulaması ile hassas bir şekilde programlayın

Bitkinizin ne kadar suya ihtiyaç duyduğunu bilmek istiyorsanız, tarlanızın evapotranspirasyon değerini bilmeniz gerekir. ET, bitkinin terlemeyle tükettiği su miktarına ve topraktan buharlaşmaya dayalı bir değerdir. Toplamda tarlaların su tüketimini ve sulama ihtiyaçlarınızı temsil eder.

ETO nasıl hesaplanır?

Referans buharlaşma transpirasyonu (ETO) sıcaklık, nem, rüzgar hızı ve radyasyonu birleştiren meteorolojik verilere dayanarak hesaplanır. ETO, referans bir çim yüzeyinden evapotranspirasyona dayanır. Her bitki farklı miktarda su aldığından, bitki tipinizi ve gelişim evrenizi referans ETO değerine temsil eden bir bitki faktörü uygulamanız ve her bir bitki ve gelişim evresi tarafından tüketilen su miktarını, yani kendi ETC'nizi almanız gerekecektir. Örneğin; ETO * KC = VB

ET sıcaklık, güneş ışınımı ve rüzgar hızı ile artar. ET, artan nem ile azalır.

HERKES için ETO nedir?

ETO'yu hesaplamak için, bir meteoroloji istasyonundan hava değişkenlerinin ölçümüne ihtiyacınız vardır. Ancak, web tabanlı uygulamamızla, bir meteoroloji istasyonuna sahip olmanız gerekmez. Uygulama, sizin özel hava istasyonunuz gibi hesaplama yaparak, tarlanızın su tüketimi ve sulama ihtiyaçları hakkında tam bilgi verir.

Tahminleri ortadan kaldırır ve farklı bitkilerin gerçek su gereksinimlerine dayanan sulama planlamasının iyileştirilmesine yardımcı olur. Sadece geçmiş verilerini değil, ETO tahminlerini vererek sulama programınızı önceden planlamanıza izin veren tek ücretsiz çevrimiçi araçtır.

How to use ETO FOR ALL?

Siz sadece saha konumunuzu tanımlayın ve uygulama doğru GIS hava koşullarına dayalı olarak tüm hava parametrelerini hesaplayacaktır. Güncellenmiş haftalık tahminlerle birlikte her gün için ETO'yu alırsınız. Şimdi önceden planlayabilir ve bitkinize tam olarak ihtiyacı olanı sağlayabilirsiniz.

Tüm ürünlerinizde ETO'yu gözlemlemek için birden fazla sanal alan oluşturabilirsiniz. Tarlanızın fiili ve beklenen su tüketimini (ETC) elde etmek için ETO değerini, mahsul tipinize ve gelişim aşamasına göre mahsul faktörü (KC) ile çarpın.

Formul basit:

ETO (uygulamadan) x Kc (Mahsul faktörü) = günlük su tüketimi (ETC)

Ürününüzün su gereksinimlerine bir göz atın. Bu gün başlayın! 

ETO Sorumluluk Reddi Beyanı

Bu web uygulaması, kullanıcının girdiği yere göre elde edilen ETO tahminleri sunar. Veri doğruluğu topoğrafyaya ve lokasyona tabidir. 3 günden fazla birikmiş olan ETO, günlük ETO tahminlerinden genellikle daha doğru olacaktır.

HERKES için ETO uygulamasına geri dön