}
Sera Teknolojileri

Sera Teknolojileri

Bitki yetiştiriciliği için optimum bir ortam yaratmak, bir seranın başlıca faydalarından biridir.

Bize Ulaşın

Yılın 12 Ayı Boyunca Mükemmel Yetiştiricilik Koşullarını Yaratmak

İklim kontrollü sera projeleri, mahsullerin yılın herhangi bir zamanında ve hemen hemen her dış koşulda daha hızlı, daha verimli ve sürdürülebilir bir şekilde büyümesini sağlar. Bu projelerin, daha yüksek verim ve yatırımınızdan mümkün olan en iyi getiriyi sağlar.  ​​

Netafim bünyesinde, dünya çapında inşa ettiğimiz her sera için özel olarak hazırlanmış iklim yönetim sistemleri sunan, iklim yönetimi özel ekibi vardır. Bizler, fizibilite aşamasında, mahsul, lokasyonı, mevcut enerji kaynakları ve piyasa koşullarına göre iklim kontrollü sera projenize en uygun sistemleri belirleriz.

Son Teknoloji İklim Yönetim Sistemi

Son teknoloji iklimlendirme sistemlerimiz, dünyanın her yerindeki her türlü iklim koşulunda hassas yetiştirme koşulları sağlar.

Mahsulünüz ne olursa olsun, iklim kontrollü bir sera için ihtiyacınız olan her şeyi sağlamak için şirket içi sistemlerimizi önde gelen endüstri paydaşlarıyla birleştiriyoruz.

İdeal yetiştiricilik ortamı değişkenleri, son teknoloji klima kontrolörleri, sensörler, meteoroloji istasyonları, kullanıcı dostu yazılımlar ve en önemlisi sektördeki en büyük eğitim ve teknik destek ekibi aracılığıyla dikkatli bir şekilde yönetilir.

Gakon Netafim iklim yönetim sistemleri, enerji tasarrufu sağlayıp ve daha sürdürülebilir bir operasyon oluştururken, optimum düzeyde, yani kısacası daha az kaynakla daha çok  verim elde etmenize, yardımcı olacaktır.

Seralar İçin Yenilikçi Isıtma Sistemleri

İklim kontrollü bir sera projesinde ısıtma, mahsulün büyümesi için en uygun sıcaklık ortamını oluştururken, seradaki ideal nem düzeyini ayarlamanızı sağlar.

Sadece kış aylarında değil, yıl boyunca seralarda ısıtmaya ihtiyaç duyulabilir. Dolayısıyla Gakon Netafim iklim kontrollü sera projelerinde kritik faktörlerden birisi de, ideal yetiştirme koşullarını sağlayacak en güvenli, sürdürülebilir ve enerji açısından en verimli ısıtma çözümüne ulaşmaktır. Bu ısıtma çözümü jeotermal bir kaynağa, birleşik ısıya, doğal gaza veya fuel oile dayalı olabilir.

Amacımız, sürdürülebilir enerji kullanımı konusundaki uzmanlığımızla, seranız ve çiftliğiniz için toplam işletme maliyetlerinde düşüşe vesile olan önemli miktardaki enerji tasarrufu sağlamanıza yardımcı olmaktır.

greenhouse technology - Innovative heating systems for greenhouses

Seralar İçin Isıtma Sistemleri Sayesinde Optimum Mahsul Yetiştirme Koşullarının Sağlanması

Isıyı yaymak

Isıyı iklim kontrollü bir serada dağıtmak, optimum yetiştirme koşullarını garanti etmek için çok önemlidir.

Isıtma işlemi, seranızda doğal gaz, benzin veya dizel (bitki büyümesini artırmak için kullanılabilecek CO2 de üretir) ile çalışan sıcak hava ısıtıcıları kullanılarak veya sera içinde sıcak su sirküle edilerek sağlanabilir.

Su ısıtma yöntemi, özellikle soğuk iklimli ülkelerde en yaygın kullanılan uygulamadır. Büyük seralar veya sera kümeleri için en verimli yöntemdir.

Bir su ısıtma sisteminde, sıcak su bir kazanda ısıtılır ve çok amaçlı metal borular vasıtasıyla sirkülasyona sokulur. Suyun sıcaklığı ve akışı, gerekli ayar noktalarına ve çevrimiçi sıcaklık ve nem ölçümüne dayalı olarak merkezi kontrol sistemi tarafından doğru bir şekilde kontrol edilir.

Isı Yönetimi ve Karbondioksit Üretimi

Havadaki CO2 konsantrasyonu arttıkça verim de artar, bu nedenle kazanlarınızın yanma sürecindeki CO2'yi geri kazanır ve önce bir PVC dağıtım ağı ve ardından mikro delikli kanallar aracılığıyla seranıza geri yönlendiririz.

Sıvı CO2

Netafim, son derece hassas işlevselliği olan, özel bir dağıtım sistemi geliştirerek, her tesis için gereken doğru miktardaki CO2’nin  sağlamaktadır. Bu sistem, ısıtma sisteminizle birleştirilebilir veya bağımsız çalışacak şekilde tasarlanabilir.

Isı depolama tankı ile ısınızı en üst düzeye çıkartın.

Netafim iklim kontrollü sera projelerinde ısı depolama tankları, ısının israf edilmesini önler. Gün boyunca ısıtma sistemlerimiz, enerjiyi depolamak için istenmeyen ısıyı bu su depolarına yönlendirir. Sıcak su tankları daha sonra geceleri seranıza ısı sağlar.

BÜYÜMEYE HAZIR MISINIZ?

BÜYÜMEYE HAZIR MISINIZ?

Bir sonraki sera projenizi tasarlamanıza ve teslim etmenize nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenin.

Seralar İçin Soğutma Sistemleri

Yüksek basınçlı sisleme (Boom Sistemi)

Sisleme, sulamayı enerji tasarruflu soğutma ile birleştiren ileri teknoloji bir çözümdür ve daha kapsamlı su dağıtım ünitenize entegre edilebilir. Netafim'de projenizin gereksinimlerine göre düşük ve yüksek basınçlı sisleme sistemleri tasarlıyoruz.

6 mikron kadar küçük yüksek basınçlı damlacıklar özel çelik nozullar aracılığıyla sıcak bir ortama pompalandığında hemen buharlaşır. Bu süreç sonrasında su, doğrudan mahsulün üzerine düşmeden ve mahsule zarar verme potansiyeli oluşmadan, bitkilerin emebileceği hava nemini artırır.

Buharlaşan su aynı zamanda enerji tüketir. Bu sis daha sonra iklim kontrollü seranızdan çıkarılabilir ve sıcaklıkta 40 – 700C arasında bir düşüşe neden olabilir.

greenhouse technology - Cooling systems for greenhouses
greenhouse technology - cooling pad and fan systems

Soğutma Pedi ve Fan Sistemleri

Soğutma pedi ve fan sistemi, iklim kontrollü sera projeleri için bir diğer soğutma sistemidir. Bu sistemin ana avantajı, sera içerisine su püskürtmeden yüksek soğutma verimi sağlamasıdır. Bir ped ve fan sistemi, gerekiyorsa mahsulünüz için nemi artırabilir.

  • Dış mekandaki hava, sera üçgen kenarı boyunca selüloz kağıttan yapılmış pedler aracılığıyla iklim kontrollü seraya verilir. Seradaki sıcaklık çok yüksekse pedler sulanır. Hava ıslak pedlerden geçerken, pedden buharlaşan su ile hava soğutulur ve nemlendirilir.

  • Bu buharlaşma için gereken ısı havanın kendisinden alınır. Harici bir enerji kaynağına gerek yoktur. Bu, doğanın kendi soğuma sürecidir.
  • Sıcak ve nemli hava, iklim kontrollü seradan geçtikten sonra, egzoz fanları tarafından uzaklaştırılır.

Perdeleme ve Gölgeleme Sistemleri

İklim kontrollü seranızdaki sıcaklığı ve ışığı kontrol etmek, yetiştiricilik için çok önemlidir. Bir perdeleme sistemi kurulumu ile aynı anda hem enerjiyi yönetebilir hem de enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Netafim bir dizi perdeleme sistemi seçeneği sunar. Önde gelen perde tedarikçileriyle çalışarak gölgeleme, enerji tasarrufu, karartma veya her üçü birden için bir çözüm sağlayabiliriz:

Yatay perdeler

İklim kontrollü bir sera için en yaygın perdeleme sistemi yatay perdelerdir. Bunlar, kumaş profilinin ve kumaşın çelik borular boyunca birlikte hareket ettiği bir çekme-itme çubuğu veya bir çekme-tel sistemi kullanır. Halat çekme sisteminde kumaş paslanmaz çelik teller kullanılarak taşınır.

 

Dikey  perdeler

Dikey perdeler size daha fazla kontrol imkânı  ve üretim alanınızı her taraftan görüntülemenizi sağlar. Dikey paravan montajı iç cepheye takılır ve manuel veya kontrol sistemi ile çalıştırılabilir.

 

Dış cephe Perdeleri

Netafim ayrıca, Asya ve Uzak Doğu'daki iklim kontrollü seralarda daha yaygın olarak kullanılan dış cephe perde seçeneği de sunmaktadır. Dış cephe perdesi, serada daha az ısı birikmesini sağlayarak daha az havalandırma ihtiyacı, daha iyi CO₂ yönetimi ve daha fazla enerji tasarrufu sağlar.

Screen systems in greenhouse (greenhouse technology)
Nursery growing systems (greenhouse technology)

Fide Yetiştirme Sistemleri

Sera sulama sistemlerimizin yanı sıra Gakon Netafim, fide kullanımı için özel otomatik tohumlama hatları, özel yetiştirme masaları, boom sulama sistemi, soğutma petekleri ve daha fazlası da dahil olmak üzere çeşitli yetiştirme sistemleri sağlarken, fidelikteki bir bitkinin yaşam döngüsündeki tüm ihtiyaçlara cevap verir.

Yardımcı Sistemler

Ekibinizi, bitkinin ekim aşamasından, tarım arazisine uygun aşamaya gelinceye kadarki süreçte desteklemek için çeşitli iklim kontrollü sera yardımcı sistemleri sunuyoruz. Bu sistemler, şu unsurlarıiçerir:

  • Fide sistemleri
  • Mahsul taşıma sistemleri
  • Bitki askı sistemleri
  • Sıralama ve tasnifleme hatları
  • Soğuk hava depoları
  • Gelişmiş elektrik sistemleri

Seranızı Güneş Panelleri ile Güçlendirin

Bireyler ve kurumlar, güneş enerjisinin avantajlarının giderek daha fazla farkına varıyor. Gakon Netafim, sera müşterilerine güneş enerjisinden kullanılabilir enerji üretimi için bir çözüm sunuyor. İnce güneş panellerinin yeni inşaat projelerinin cam kaplamasına hızlı ve güvenli bir şekilde entegre edilebildiği benzersiz bir deste sistemi geliştirdik. Önemli ölçüde avantajlar sağlar,  montajı kolaydır ve enerji verimi yüksektir.

Gakon-Netafim, PV hücrelerinin iki cam tabakası arasına entegre edildiği bir sistem sunar. PV hücreli bireysel cam parçalar, modüller kullanılarak paralel olarak bağlanır. Merkezi bir alıcı kurulum, alınan enerjiyi şebekeye verilmek veya tekrar kullanılmak üzere doğru voltaja dönüştürür.

Cephe güneş panelleri

Bir veya daha fazla cepheye PV güneş panelleri monte etmek, daha fazla verimlilikle yeşil enerji sunar. Bu uygulamanın farkı, şebekeye dönüş sürecinde belirginleşmektedir. Dikey yerleştirme nedeniyle, optimum enerji üretimi, normal güneş panellerine göre günün ilerleyen saatlerinde gerçekleşir.

Yüzen güneş panelleri

Şamandıralar üzerindeki güneş panelleri, su havzalarına yerleştirilebilir ve bu paneller, su yüzeylerini muazzam bir sürdürülebilir enerji kaynağı haline getirir. Bu işlev aynı zamanda enerji verimini de arttırır zira paneller soğutulduğunda daha iyi çalışır.

Sera Projesi Yöneticilerimize Sıkça Sorulan Sorular

BÜYÜMEYE HAZIR MISINIZ?

BÜYÜMEYE HAZIR MISINIZ?

Bir sonraki sera projenizi tasarlamanıza ve teslim etmenize nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenin.