}
Akıllı Sulama ile Su Kullanım Verimliliği

Akıllı Sulama ile Su Kullanım Verimliliği

Dünyadaki çiftçiler, su kullanım verimliliğini optimize etmek için baskı altındadır. Kuraklık, tuzlanma, yeraltı suyu tükenmesi ve su rezervlerine erişim eksikliği gibi sorunlarla karşı karşıyadırlar. Hassas sulama, su kullanma şeklinizi değiştirerek bu zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olur - daha az suyla, gördüğünüzden daha yüksek ve daha iyi verim sağlar.

Su kullanım yönteminizi değiştirin

Akıllı sulama, dünyanın en değerli kaynağını daha iyi kullanmanıza yardımcı olur, böylece her mevsimde daha yüksek ve daha iyi verim elde edebilirsiniz. Nasıl olduğunu görelim; 

Yüzey akışı ve sızıntıları ortadan kaldırır.

Akıllı sulama, kök bölgesini optimum nem seviyelerinde tutan ölçülü dozlarda, her bitkinin köklerine doğrudan su ve besin sağlar. Bitkinin ihtiyacı olandan daha az ya da daha fazla değil. Aşırı su uygulaması olmadığından ve akış hızları ılımlı olduğu için, akıllı sulama yüzey akışını ve derin sızmayı önler. Akıllı sulama sistemlerini tasarlamak suyun toprağa ve bitki tüketimine karşı kabiliyetine göre yapılır, suyun aktif kök bölgesinde kalmasını ve ürün tarafından kullanıldığını garanti eder. Sonuç olarak, her zamankinden daha yüksek, daha iyi verim elde edersiniz. Ve bunu yaparken daha az su kullanırsınız. 

Atık suları tekrar kullanmanıza yardımcı olur.

Atık suların israf edilmesi gerekmiyor. Bir varlık haline gelebilir. Ancak su taşıyan patojenler her zaman kullanılamaz, taşkın, pivot ve sprinkler sistemleri de ekinlerinizi kirletir. Öte yandan, damla sulama kullandığınızda, su doğrudan bitkinin köklerine teslim edilir. Böylece ürününüz hiçbir zaman kirletici maddelerle temas etmez, ve her bitki hala gelişmek için ihtiyaç duyduğu miktarda su alır.  Böylelikle, daha önceden kullanılamayacak suları değerli kaynaklara dönüştürmüş olursunuz. 

Buharlaşmayı azaltır.

Suyu, pivot veya diğer büyük sprinkler ile uygulamak, muazzam buharlaşma sonucu su kaybına neden olur. Bu sistemlerden biriyle sulama yapıyorsanız, suyunuzun % 15-30'u emitörden toprağa yaptığı yolculuk sırasında buharlaşır ve asla ürününüzün kök bölgesine ulaşmaz. Ancak, damla sulama ile doğrudan kök bölgesine uygulama yaparak suyun buharlaşma riski yok olur. Bu, suyunuzu en iyi şekilde kullandığınızı ve her damla suya dönüş yapacağınızı garanti eder. Kısaca, bu aynı miktarda su ile % 30'a kadar daha fazla arazi sulayabileceğiniz anlamına gelir.

Toprak durumunu geliştirir.

Pivot veya salma sulama sistemleri kısa sürede çok miktarda su uygular ve toprakta aşırı doygunluk koşulları yaratır. Bu, kötü havalandırmaya neden olur, su ve hava arasında denge gerektiren bitki kökleri için stresli koşullar yaratır. Aşırı su, aktif kök bölgesinin altında bulunan yararlı bitki besinlerine de nüfuz eder bu da bitkinizin daha az besin almasına ve aynı zamanda yer altı sularının kirliliğine sebep olur. Akıllı sulama, toprak türünüze ve ürün ihtiyaçlarınıza göre mükemmel miktarlarda ve zamanlamayla sulanmanıza yardımcı olur, böylece topraktaki hava-su oranı optimumdur ve besinler ihtiyaç duyulan yerlerde saklanır.

Sürdürülebilirlik karlılıktır

Bugün, daha büyük, daha iyi, daha kârlı ürünler sunmanın en iyi yolu da en sürdürülebilir tarımdır. Akıllı sulamanın gıda güvenliği ve ekilebilir araziye duyulan ihtiyaç gibi kritik dünya sorunlarını çözmede nasıl yardımcı olduğunu öğrenin.

Daha fazla bilgi için

Üretici hikayeleri

Akıllı sulamanın öncü üreticileri ile tanışın

“Yağmurlama,karık gibi sistemlerle suladığım 140 dekar tarlamda başta işçilik olmak üzere maliyetlerim çok yüksekti. Araştırmalarım sonucunda tercih ettiğim Netafim Toprak Altı Damla Sulama sistemi sayesinde, enerjiden %50 tasarruf ederken işçilik maliyetlerim tamamen ortadan kalktı ve verimim de % 35 oranında arttı."   

Kadir Kalkan, Üretici

Sizin su kullanım verimliliğiniz hakkında konuşalım

Sizin su kullanım verimliliğiniz hakkında konuşalım

Tüm dünyadaki çiftçiler ile, onların sahip oldukları su koşullarına göre neler yetiştirebilecekleri hakkında birlikte çalışıyoruz. Bizimle iletişime geçin, sizin su koşullarınız ile ilgili konuşalım.