Banner Tarımda dijitalleşme hayatımızı nasıl kolaylaştırıyor?

Tarımda dijitalleşme hayatımızı nasıl kolaylaştırıyor?

Tarımda dijitalleşme, üretimin desteklenmesinin yanı sıra kırsal alanlardaki yaşamları büyük ölçüde dönüştürmede de önemli bir rol oynuyor. Dijitalleşmeye ayak uyduran üreticiler etkin sulama, gübreleme ve tarımsal ilaçlama konularında bir adım öne çıkıyor. Böylece hem verim hem de kalitede artış yaşanıyor.

Sürdürülebilir bir tarım için daha az kaynak kullanarak, daha çok verim elde etmenin gerekliliği, 2020 yılı ve getirdikleri ile tüm dünyada çözüm bulunması gereken en önemli sorun haline geldi. Çok kısa bir süre içinde 8 milyar olacağı tahmin edilen dünya nüfusunun, 10-20 sene içerisinde 10 milyara kadar ulaşması bekleniyor. Bu milyarlarca insanın daha fazla gıda ve suya ihtiyaç duyacağını söylemeye gerek yok. Ancak gerçek anlamda farkında olunması gereken, küresel ısınma ve iklim değişikliklerinin de etkisiyle tatlı su kaynaklarının giderek azalması ve şiddetli su stresinin insan nüfusunun hemen hemen yarısını yakın bir gelecekte etkileyecek olması. Dünyadaki tatlı su kaynaklarının yaklaşık yüzde 70’inin de tarımsal sulamada kullanıldığı göz önüne alındığında, su ve gıda krizinden kaçınmak için bir denge sağlanması gerektiği aşikâr. Bunun en önemli yolu ise teknolojinin tarıma entegre olmasından ve üreticilerin tarımda dijitalleşmeye ayak uydurmasından geçiyor.

Değişimin anahtarı: Tarımda dijitalleşme

İnternetin günlük yaşantı içindeki gelişimi ile beraberinde gelen ve giderek artan dijitalleşme ihtiyacı, sağlanması gereken dengeyi oluşturabilecek teknolojiyi insanlara sunuyor. Bu teknolojiyi kullanarak NETAFIM’in bir süredir üzerinde çalıştığı ve geliştirdiği dijital çözümün duyurusu, Kasım 2019 tarihinde Aydın ili Kasaplar köyündeki TABİT Akıllı Tarım Teknolojileri yerleşkesinde açıklandı. Dijital tarım alanında devrim yaratan, yapay zekâya sahip dünyanın ilk akıllı sulama sitemi olan bu dijital platformun ismi ise NetBeat™. Tarım 4.0’dan Tarım 5.0’a geçişte, yapay zekâ ve makine öğrenimi büyük bir rol oynuyor. Bu noktada NetBeat™, dijital tarım ve akıllı tarım uygulamalarının öncesi ve sonrasını işaret eden bir yapıtaşı görevini üstleniyor.

NetBeat™, mobil cihazlarla uzaktan erişilen, bünyesinde yapay zekâ ve makine öğrenimi barındıran, bulut tabanlı bir yazılım platformu. Küçük, orta ve büyük ölçekli üreticilerin verim arttırma çalışmalarındaki ihtiyaçlarını karşılayarak, en son ve ileri dijital tarım teknolojilerini erişilebilir kılıyor. İnternet erişiminin olduğu her yerden akıllı telefon, tablet ve bilgisayar ara yüzleriyle hızlı ve güvenilir bir şekilde erişilebiliyor. Arazi üzerinde analiz, gözlem ve kontrolün en üst düzeye çıkmasına imkân sağlıyor.

NetBeat™, mobil cihazlarla uzaktan erişilen, bünyesinde yapay zekâ ve makine öğrenimi barındıran, bulut tabanlı bir yazılım platformu. Küçük, orta ve büyük ölçekli üreticilerin verim arttırma çalışmalarındaki ihtiyaçlarını karşılayarak, en son ve ileri dijital tarım teknolojilerini erişilebilir kılıyor.

Sensörlerin akıllı tarıma olan etkisi

Akıllı tarım uygulamalarının en önemli bileşenini sensörler oluşturuyor. Bu sayede çok çeşitli veriler toplanarak, bitkisel ürünler hakkında birçok detaylı bilgi edinme fırsatı doğuyor. Tabii bu durum daha hassas ve daha doğru sulama uygulamaları yapılmasına olanak sağlarken, birim alandaki verim ve kalite artışı ile üreticiye kazanç olarak geri dönüyor. Volümetrik toprak nem sensörleri ile toprak nem içeriğini yüzdesel olarak hassaslıkla ölçebiliyor. Üreticinin toprak nemi hakkında en doğru bilgiye ulaşmasını sağlanıyor. Ayrıca NetBeat™ uyumlu tansiyometrelerle, toprak su gerilimi santibar veya kilopaskal cinsinden hesaplanabiliyor. Bu sayede bir bitkinin kök sisteminin topraktan su çekmek için kullandığı enerji miktarı analiz ediliyor. Çünkü yüksek toprak su gerilimi, bitki için daha az kullanılabilir su anlamına geliyor ve topraktaki nemin tükenme oranını gösteriyor.

Toprağın nem tayininde kullanılan toprak profil probları ile 40 cm’den 180vcm’e kadar olan farklı toprak derinliklerinde, probun bünyesinde bulundurduğu birden fazla sensörlerle toprak nemi ve sıcaklıkları gözlemlenebiliyor. Bu sayede en doğru sulama planını oluşturmak mümkün. Ayrıca dendrometre denilen bitki dal/gövde çaplarını ölçen sensörler ile de bitkilerin su stresi ve büyümesi hakkında veriler elde edilebiliyor. Bu sensör minimum değerler arasındaki günlük daralmanın grafikler üzerinde analiz edilmesini sağlıyor.

Veri depolama sorunu ortadan kalkıyor

Tüm bu verilerin depolanması, işlenmesi ve analiz edilmesi büyük bir veri birikimi sorununu ortaya çıkartıyor. Büyük verileri depolamanın en güvenilir ve doğru dijital çözümü bulut depolama ve bulut tabanlı servisler olarak öne çıkıyor. Bu noktada bulut tabanlı çalışan NetBeat™ ve yapay zekâ algoritmaları, gelişmiş grafikler ve analiz yeteneği ile sorunu dijital olarak çözüme kavuşturuyor. Ayrıca bulut tabanlı servisleri kullanarak Meteoroloji İstasyonu, Mahsul Uydu Görüntüleme Sistemleri ve drone gibi harici kaynaklarla bulut üzerinden veri transferi gerçekleştiriliyor. Üretici elde edilen verilerle en doğru sonuca ulaşarak arazi üzerinde etkin bir yönetime sahip oluyor.

Gıda güvenliği ön planda

Dijital tarım uygulamaları günümüzde sürdürülebilir ve verimli üretim için oldukça önemli. Artık bitki koruma, sulama ve gübreleme programları kameralar, drone ve akıllı sulama sistemleri ile yapılıyor. Bu sayede bitkilerdeki hastalıkların erken dönemde teşhisini şimdiden yüzde 88 doğruluk payı ile tespit edebiliyor. Yakın zamanda tüm bu sistemlerin daha fazla gelişeceği su götürmez bir gerçek. Çünkü dünyada tarımsal üretim yavaş da olsa tamamen bu tarafa yöneliyor. Ayrıca Nesnelerin İnterneti olarak adlandırılan teknolojideki gelişmeler, tarımsal mekanizasyon araçlarının birbirleri ile adeta konuşmalarını ve iletişim kurmalarını sağlıyor. Bu sayede engeller ortadan kalkıyor, tarladan sofraya kadar olan gıda güvenliği sürecinin takibi kolaylaşıyor.

İLETİŞİM
Bizimle iletişime geçin

Bizimle iletişime geçin

Bizimle iletişime geçin, sizin tarlanız hakkında konuşalım!

Bizimle iletişime geçin
Yorumlar

Görüş ve önerileriniz için teşekkür ederiz!