Banner Damla sulama sistemi alırken fiyatı etkileyen faktörler

İçerik

Bütün içerikler

Damla sulama sistemi alırken fiyatı etkileyen faktörler

Damla sulama sistemi kullanmaya karar veren üreticilerin en çok merak ettiği konuların başında maliyetler var. Sistemin fiyatını belirleyen birden fazla kriter bulunurken, bunlar içerisinde en büyük pay projelendirme ve su kaynağı çeşidine ait.

Tarla ve bahçesinde damla sulama sistemi kullanmak isteyen üreticilerin merak ettiği konulardan biri sisteminin maliyeti. Maliyeti oluşturan en önemli unsurların başında ise kontrol merkezi olarak adlandırılan filtreleme ve gübreleme üniteleri geliyor. Bu noktada dikkat edilmesi gereken suyun kalitesi, su kaynağının çeşidi ve verilecek gübre miktarı. Ayrıca üreticilerin toprak altı damla sulama mı yoksa toprak üstü damla sulama mı kullanacağı oldukça önemli. Çünkü ana borunun çeşidi ve çapı da buna göre belirleniyor. Eğer yüksek debili su kaynağı varsa ana borunun çapı genişleyeceği için maliyet değişkenlik gösteriyor.

Öte yandan ana borudan damlatıcılara suyu taşıyan boruların tercihi de önemli bir kriter. Bu nedenle mutlaka doğru projelendirme yapılması gerek. Özellikle kaç dekar alanın sulanacağı proje hazırlanırken doğru hesaplanmalı. Damla sulama borularına gelindiğinde ise damlatıcı aralığı, basınç ayarı ve kaç sezonluk bir ürün ekileceği maliyeti direkt olarak etkiliyor. Ayrıca sistemde kullanılacak vanalar, su saatleri ve aksesuarlar da maliyet kalemlerinin olmazsa olmazı.

İçerik

Bütün içerikler

Arazinin tipi, su kaynağı ve ürün tercihi

Damla sulama borularının hepsi her üründe kullanılamıyor. Sebzeler için farklı, tarla bitkileri için farklı, bahçeler için farklı damla sulama borularının kullanılması şart. Yani damla sulama borusu tercihinde hangi ürünü ekeceğiniz oldukça önemli. Bu kriterler de maliyeti ciddi anlamda etkiliyor. Aynı zamanda damla sulama sisteminin kalbi olan filtre kullanımında yapılacak tercihler de belirleyici bir kriter. Kullanılacak filtreler manuel, yarı otomatik ve tam otomatik olarak değişkenlik gösteriyor. Orta kirlilikte bir su kaynağı varsa yarı otomatik filtre tercih edilebilir. Fakat sık sık tıkanma riski olan bir arazide sulama yapılıyorsa tam otomatik filtre kullanılması üreticilerin sorun yaşamamasını sağlıyor. Bu sayede hem kullanılacak filtreye göre maliyet belirleniyor hem de tıkanmadan kaynaklı yapılacak bakımın maliyeti azalıyor.

Üretici eğer profesyonel ve kontrollü bir gübreleme yapmak istiyorsa otomasyona bağlı gübreleme ünitelerini kullanılması sistemin doğru çalışmasını sağlıyor. Bu noktada arazinin büyüklüğüne göre gübre tankı seçimi yapılması gerek. Ayrıca eğimli araziler sistemde kullanılacak hava ve basınç sabitleme vanasının tercihini etkiliyor. Yani arazinin boyutu ve eğimi hem gübre tankı hem de vana seçiminde maliyeti belirleyen önemli kriterlerden biri.

Sık sık tıkanma riski olan bir arazide sulama yapılıyorsa tam otomatik filtre kullanılması üreticilerin sorun yaşamamasını sağlıyor. Bu sayede hem kullanılacak filtreye göre maliyet belirleniyor hem de tıkanmadan kaynaklı yapılması gereken bakımın maliyeti azalıyor.

Sistem kendini kaç yılda amorti ediyor?

Azalan işçilik, enerji, gübre ve su gibi girdilerin maliyetleri karşısında verimin yüzde 50 oranına kadar artması damla sulama sistemine geçilmesindeki en önemli etkenler. Fakat üreticilerin tüm bunları tam anlamıyla sağlayabilmesi için deneyimli ve ürünün arkasına olan üretici firmaları tercih etmesi gerek. Ayrıca sektörde uzun yıllardır bulunan ve doğru proje çizen bayilerden alışveriş yapılması da ortaya çıkabilecek ek maliyetlerin önüne geçiyor. Tabii bu durum sistemin kendi kendini daha kısa sürede amorti etmesini sağlıyor.

Ancak sistemin kendini amorti etmesi yetiştirilen ürüne göre değişkenlik gösteriyor. Öne çıkan en önemli etken ise yetiştirilen bitkinin kaç yıllık olduğu. Eğer mısır gibi tek yıllık bir bitki üretilecekse sistem kendi maliyetini 1 yılda çıkartıyor. Fakat 5 yıllık bir ürün ekildiğinde ortalama 1,5 yılda sistem kendini amorti ediyor. Bu durum meyve bahçelerinde 1 yıl, yoncada ise 2 yıl sürüyor. Ürünlerden bağımsız olarak bakıldığında ortalama 2 yılda damla sulama sistemi kendi maliyetini çıkartmış oluyor.

İLETİŞİM
Bizimle iletişime geçin

Bizimle iletişime geçin

Bizimle iletişime geçin, tarlanız hakkında konuşalım.

Bize ulaşın
Yorumlar

Görüş ve önerileriniz için teşekkür ederiz!