TARIMSAL ÜRETİMDE TOPRAK ALTI SULAMA DEVRİ BAŞLIYOR

Ekim 5, 2015

karaman etkinliği

 

NETAFIM Türkiye, tarımsal üretimde en etkin ve en ekonomik sulama sistemlerini geliştirmeye devam ederken, engin bilgi ve tecrübesini üretici ile paylaşmayı da ihmal etmiyor. Karaman’da düzenlenen ‘Netafim Sulama Teknolojileri 2015’ etkinliğinde; damla sulamayı bir adım ileri taşıyan toprak altı damla sulama sistemi ve avantajları üreticiye tanıtıldı.

 

Akıllı damla ve mikro sulama çözümlerinde bir dünya lideri olanNETAFIM Türkiye, her türlü bilgi ve tecrübesini üretici ile paylaştığı etkinliklere bir yenisini daha ekledi. 28 Ağustos’ta Karaman’da gerçekleştirilen ‘Netafim Sulama Teknolojileri 2015’ etkinliği, damla sulamayı toprağın altına taşıyan ve tarımsal sulamada adeta nokta atış sağlayan toprak altı damla sulama sistemini mısırda uygulamalı olarak üretici ile buluşturdu. Karaman’da mısır üreticisi Ali Büyükçetinkaya’nın; Kılbasan-Karapınar Yolu üzeri 15. Km. Yuvatepe Köyü’ndeki üretim arazisinde gerçekleşen etkinliğe, Karaman’ın yanı sıra; Konya, Mersin, Antalya, Niğde, Aksaray ve Isparta gibi çevre illerden de yoğun katılım gerçekleşti. Yaklaşık 500 kişiye ev sahipliği yapan etkinlikte üreticilerin yanı sıra bayiler, ziraat mühendisleri ve Tarım İl/İlçe Müdürlüklerinden gelen kamu personelleri de yer aldı.

‘Gelin, tanık olun. Kazanın!’ sloganıyla düzenlenen etkinlikte, model bitkinin mısır olduğu toprak altı damla sulama sistemi; toprak altından görünümün de oluşturulduğu özel alanda ziyaretçilere detaylı şekilde tanıtıldı. Ziyaretçilerin yoğun ilgisini kazanan yeni trend sulama sistemi, üreticiye birçok yönden avantaj getiriyor. Sistem, bitkinin ihtiyaç duyduğu suyu doğrudan kök bölgesine sadece ihtiyacı kadar ve düzenli şekilde bırakabildiğinden; hem ekonomik, etkin ve pratik bir sulama imkanı hem de üstün verimli bir yetiştiricilik sağlıyor.

2015 yılında 50. yılını kutlayan NETAFIM, dünya tarımını ilk kez damla sulama ile buluşturduğu 1965 yılından bu yana; minimum su ve enerji kullanarak sürdürülebilir bir gelecek temin etmek, bununla birlikte üreticinin düşük maliyetle üstün verim ve kalitede ürün elde etmesini sağlayan akıllı damla ve mikro sulama çözümleri üzerine faaliyet gösteriyor.

Site by NGSoft.
Remember my preferences