DAMLA SULAMA: BİR SULAMADAN FAZLASI

Nisan 25, 2017

Sunmuş olduğu akıllı damla ve mikro sulama çözümleriyle hem global ölçekte hem de Türkiye’de damla sulama sektörünün lideri olan NETAFIM, tarım ilaçlarının kullanımı konusunda da üreticilerini bilinçlendiriyor.  NETAFIM Türkiye, Orta Asya ve Balkanlar Tarımsal Destek Şef Agronomisti Kıvanç Şarlar, Netafim’in bu konuda yaptığı çalışmaları anlatıyor.

Netafim’in, damla sulama ve gübreleme ile üreticilere sağladığı katma değerler artık birçok ürünün yetiştiriciliğinde olmazsa olmazlar arasındadır. Tarla yönetiminin kolaylaştırılması, iyileştirilmesi, daha ekonomik ve çevreye daha saygılı yapılabilmesi için yaptığımız çalışmalara bir yenisini daha ekliyoruz.  

Tarım ilaçlarının kullanımında yapılan çeşitli hatalar; bitkilere, bu bitkileri tüketen insanlara, tarım ilaçlarını uygulayan kişilere, doğadaki faydalılara ve çevreye önemli ve geri dönüşü zor olan zararlar vermektedir. Bu proje ile damla sulama sisteminin avantajlarından yararlanarak toprak üstü ve toprak altı damla sulama uygulamalarında; sistemik bitki koruma ilaçları ve biyolojik ajanların da en doğru şekilde hedef bölgeye ulaştırılması için araştırmalar, çalışmalar başlattık. Örneğin, uygulanan ilaçların toprak içerisindeki hareketine etki eden faktörlerden İlacın yapısı (kalıcılık, tutunma, çözünebilirlik, uçuculuk) toprak yapısı (geçirgenlik, toprak tekstürü, toprak yapısı, organik madde, toprak rutubeti) ve uygulamanın yapılacağı tarla ya da sera alanına ait yağış, taban suyu gibi özellikler uygulama prosedürlerini ilaçtan ilaca değiştirmeyi gerektirmekte ve uygulamaların etkinlikleri önemli ölçüde değişmektedir. Yaptığımız çalışmalar temel olarak tarım ilaçlarını damla sulama ile uygulama prosedürlerini oluşturma üzerinedir. 

Yandaki grafikte iki farklı özellikteki ilaç sol ve sağ kısımlarda, yukarıdan aşağıya doğru toprak üstü uygulamada her sıraya bir hat, iki sıraya bir hat ve toprak altı damla sulama sistemi ile toprak içerisindeki hareketi gösterilmektedir. Toprak içerisindeki beyaz kısım suyun mavi kısımlar ise ilacın dağılımını belirtmektedir. Hareketi yavaş olan ilacın hedef bölgeye ulaştırılabilmesi ve hareketi hızlı olan ilacın toprakta istenmeyen bölgelere gitmemesi için doğru protokolü izlemenin önemi net olarak anlaşılmaktadır.

Bitki koruma alanında global lider olan Bayer ile 2015 yılı aralık ayında yapılan toplantıda bir protokol oluşturarak bu konudaki çalışmalarımızın bir kısmına beraber devam etme karı aldık. Çalışmaların başlayacağı ilk ülkeler Brezilya, Hindistan, Meksika, Türkiye ve İsrail olarak belirlendi.

Netafim Türkiye olarak Bayer ile 2016 yetiştiricilik sezonunda Fethiye, Antalya ve Mersin’de kurduğumuz 5 deneme ile bu bölgelerdeki sera alanlarında büyük sorun oluşturan nematod mücadelesinde ortak çalışmalara başlayarak global partnerliğin ilk adımlarından birini attık. Bu deneme alanlarında üreticilerimize 8 tarla günü düzenleyerek gösterdiğimiz avantajları maddeler halinde özetleyecek olursak;

Eşit ilaç dağılımı

İlaçların , tarla içerisinde tam istenilen alana hassas şekilde uygulanabilmesini sağlar.

Zamanında uygulama yapabilme olanağı

İlaçlar hava ve tarla ya da sera koşullarından bağımsız olarak istenilen zamanda uygulanabilir.

İlaçlama maliyetinde azalma

Uygulamalar esnasında kullanılan ekipman ve enerjiden önemli miktarda tasarruf edilir.

Yönetim kolaylığı

Zamanında yapılabilen uygulamalar ile ilaçlama ve gübreleme programları hassas olarak takip edilir, daha sağlıklı ve verimli yetiştiricilik yapılır.

Tarla ve serada trafiği azaltır

Traktör ve ekipman trafiği azalır. Toprak sıkışıklığı engellenir.

Kimyasal maddelerin istenmeyen etkilerini azalır

Kullanıcının zararlı kimyasallara maruz kalma riskini azaltır. Hedef olmayan bitki ve bölgeler kimyasala maruz kalmaz.

Çevrecilik

Tavsiye edilen güvenli ekipman, doğru dizayn edilmiş damla sulama sistemi, kalibre edilmiş cihazlar ile yapılan uygulamalar çevrenin korunmasına yardımcı olur.

2017 yılında da Antalya, Mersin ve Fethiye nematod mücadelesi aktivitelerimize devam ederek, bunların yanına yine Bayer ile Aydın Söke’de pamuk yetiştiriciliğinde toprak altı damla sulama üzerine çalışmalarımızı genişletme kararı aldık.

Tarımın sürdürülebilir ve ekonomik olarak yapılabilmesi için üreticilerimize birçok konuda, alanında öncü iş ortaklarımızla birlikte çözümler geliştirmeye ve sunmaya devam edeceğiz.

Site by NGSoft.
Remember my preferences