ZEYTİN
TARIMSAL BİLGİLER

SULAMA, ZEYTİNYAĞININ GARANTİSİDİR

Zeytinlerinizin verimini arttırmak ister misiniz? Doğru bir sulama programı, bitkiyi daha fazla fotosentez yapmaya teşvik eder,  bu sayede veriminiz artar.  

Zeytin üreticileri için fırsat

Su, verimi arttıran önemli bir etkendir. Bitkinin minimum su ihtiyacı doğru şekilde karşılanır aşırı sulama yapılmaz ise; birçok fayda ortaya çıkar.   

Damla sulama bitkilere suyu uygun şekilde ulaştırarak, bitkilerin yaprak sıcaklığını ayarlamasını ve daha fazla fotosentez yapmasını sağlar. 

AKILLI SULAMA
TARIMSAL BİLGİLER

Akıllı sulama size nasıl yardım eder?

Akıllı sulama size zor sezonlarda dahi zeytin ağaçlarınızın sulama yönetimi ile ilgili tam kontrol verir. Damla sulama sistemi bahçenizin büyüklüğüne ya da ihtiyaçlarına göre farklı dizayn edilebilir. 

TARIMSAL BİLGİLER

Akıllı sulama zeytinyağı kalitesini arttırır

Sulanan zeytin ağaçlarından elde edilen yağların tat içeriği, içerisindeki bileşenlerin artmasından dolayı gelişir. 

Zeytin ağacında damla sulama yapmayı tercih ederseniz, daha iyi bir verim ve yüksek yağ kalitesine ulaşırsınız.

SSS
TARIMSAL BİLGİLER

Zeytin hakkında Sık Sorulan Sorular (SSS)

 • Akıllı sulamanın hektar başına bana maliyeti nedir?

  Fiyatlandırma üç unsura bağlıdır. İlk olarak suyu kaynaktan araziye ne şekilde aktardığınıza,  ikinci olarak bitkinin maksimum su ihtiyacına ki bunu iklim koşulları ve bitki özellikleri belirler.  Son olarak da toprak tipi ki bu da damlatıcı aralığınızı belirler. Birim alan başına maliyeti konusunda fiyat verebilmek için, agronomistlerimizin diğer unsurlara ek olarak bu unsurları da değerlendirmesi gerekir. Bizimle iletişime geçerseniz sürece başlayabiliriz. 

 • Akıllı sulamayı, daha uygun maliyetli diğer yöntemlere neden tercih etmeliyim?

  Akıllı sulamanın en ucuz yöntem olmadığı doğrudur. Ancak, her sezon birçok zorlu koşulda, minimum kaynak kullanımıyla yoncada daha yüksek kalitede verim almanızı sağlar. Pazar taleplerini, diğer herhangi bir yönteme nazaran,  daha hızlı karşılamak için ihtiyaç duyacağınız sonuçları almanızı sağlar. Ayrıca su, gübre ve işçilikte diğer alternatiflere kıyasla daha büyük tasarruf sağlar. Dolayısıyla ekonomik getirisi çok daha yüksektir.

 • Ne zaman başlamalı ve ne kadar sulama yapmalıyım?

  Sulama ilkbaharda başlamalı, çünkü hava ısındıkça topraktaki su tükenmeye başlar. İdeal sulamaya başlama zamanı, çiçeklenme öncesinde olabilir. Bunun nedeni, toprakta kullanılabilir su seviyesinin %60’ından fazlası kadar su mevcut olması koşuluyla fotosentez aktivitesinin sabit kalabilmesidir. Bu aşamayı meyve gelişimi takip eder. Çekirdeklerin sertleşmesinden sonra, su ihtiyacı daha az olduğu zaman, yağ birikimi döneminde sulama devam etmelidir. Bir diğer önemli dönem ise hasadı takip eden, bir sonraki yılın verimi için önemli olan dönemdir. Genellikle ağaçlar az miktar ve sık aralıklarla sulanmalıdır. 

 • Zeytin ağaçlarımı sularsam, sızma zeytinyağımın kalitesi nasıl etkilenir ? 

  Zeytin bahçelerinin akılcı bir şekilde sulanması önemli kalite avantajları sağlar. Kalite açısından bakıldığında, hasat yöntemi, depolama gibi özellikleri aynı olan sulanmış ve sulanmamış bahçeler arasında,  aynı olgunluk safhasında;  zeytinyağının peroksit seviyelerinin, spektrofotometrik indekslerinin farklı bir şekilde etkilenmediğini görürüz. Sulama, doymuş ve doymamış yağ asitleri arasındaki oranı değiştirmez veya yağın oleik asit içeriğini arttırmaz. Öte yandan, sulanan ağaçlardan elde edilen yağların tat özelliklerini daha iyidir, akıllı sulama yağın kalitesini ve aromatik özelliklerin çoğundan sorumlu olan uçucu bileşiklerin konsantrasyonunu yönde etkiler.

TARLANIZA EN İYİ ÇÖZÜM İÇİN DESTEĞE Mİ İHTİYACINIZ VAR?

TARLANIZA EN İYİ ÇÖZÜM İÇİN DESTEĞE Mİ İHTİYACINIZ VAR?

Daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçin ve sulama ile kalite arasındaki ilişkiyi keşfedin.

Bizimle iletişime geçin