YONCA

YONCA ÜRETİMİNDE DAHA DÜŞÜK MALİYETLERLE DAHA FAZLA BİÇİM VE KURU OT ALIN

Yonca yetiştiriciliğinde avantaj sağlamak istiyorsanız, yonca verimi ve kalitesini yükseltmeli, maliyetinizi düşürmelisiniz. Yonca’da akıllı sulamayı keşfedin. 

Yonca yetiştiricilerinin karşılaştığı zorluklar

Yonca derin kök sistemine sahip,  yoğun sulama gerektiren, uzun ömürlü, kendine has bir bitkidir. Fazla ya da az suyun yol açacağı en ufak stres dahi bitkinin büyümesini, gelişimini ve genel kalitesini olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden, yonca yetiştiriciliğinde öngörülemeyen iklim şartları ya da salma sulama gibi sulama yöntemleri yüksek verim için tehdittir. İhtiyacınız olan; istikrarlı bakım koşullarıdır, aşırı ya da yetersiz su ve besin maddesi uygulamalarından kaçının.

AKILLI SULAMA

Akıllı sulamanın faydaları nelerdir?

Yoncada, toprak altı damla sulama teknolojisiyle uygulanan akıllı sulama; su ve besin maddelerini her bir bitki köküne direkt ileterek yonca kök bölgesinde tam kontrol sağlar. Çoğu arazi için uygun olup her tür topografya, arazi boyutu ve toprak türüne göre uygulanabilir. Böylelikle, toprak nemi ve bitki besin maddesi seviyesini optimum koşullarda tutabilirsiniz.

Ayrıca, sulama sisteminize dijital kontrolörler ekleyerek, tarla ve iklim verilerini toplayabilir, bitkinin büyüme esnasındaki verim gelişimini izleyebilir ve uygun müdahaleleri yapabilirsiniz. Dolayısıyla nerede olursanız olun ve ne yetiştiriyorsanız yetiştirin her sezon yüksek ve en üst kalitede verim alabilir ve karlılığınızı daha çok artırabilirsiniz.

ÜRETİCİ HİKAYELERİ
ÜRETİCİ HİKAYELERİ

ÜRETİCİ HİKAYELERİ

Akıllı sulamanın öncü üreticileri ile tanışın

İNDİR
NETAFIM YONCA BROŞÜRÜNÜ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

NETAFIM YONCA BROŞÜRÜNÜ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Şimdi İndir
SSS
SSS

Yonca hakkında Sık Sorulan Sorular (SSS)

 • Daha uygun maliyetli diğer yöntemler varken akıllı sulamayı neden tercih etmeliyim?

  Akıllı sulamanın en ucuz yöntem olmadığı doğrudur. Ancak, her sezon birçok zorlu koşulda, minimum kaynak kullanımıyla yoncada daha yüksek kalitede verim almanızı sağlar.

  Ayrıca yonca,  suyu çok seven ve hassas bir bitki olduğundan, salma ya da pivot sulama gibi yöntemlere göre su ve besin maddelerini israf etmeden kullanmak istersiniz.  Bu gibi yöntemler besin kaynaklarını tüketmekle kalmaz kaynağı bitki köküne değil toprak üstünde bırakır ve uniform bitki gelişimi riske girer.

 • Akıllı sulamanın hektar başına bana maliyeti nedir?

  Fiyatlandırma üç unsura bağlıdır. İlk olarak suyu kaynaktan araziye ne şekilde aktardığınıza,  ikinci olarak bitkinin maksimum su ihtiyacına ki bunu iklim koşulları ve bitki özellikleri belirler.  Son olarak da toprak tipi ki bu da damlatıcı aralığınızı belirler. Birim alan başına maliyeti konusunda fiyat verebilmek için, agronomistlerimizin diğer unsurlara ek olarak bu unsurları da değerlendirmesi gerekir. Bizimle iletişime geçerseniz sürece başlayabiliriz. 

 • Yonca sulamasında toprak üstü yoksa toprak altı damla sulama mı kullanmalıyım?

  Toprak altı damla sulama sistemi, yonca arazisi uygulamaları için en uygun sistemdir. Bu sistem topaküstü sistemlerine nazaran daha az iş gücü, tarım makinelerine karşı koruma gerektirmesi ve suyun daha verimli  kullanımı gibi ek avantajlar sağlar. Toprak altı damla sulama sistemi ayrıca, doğrudan ekim veya azaltılmış toprak işleme gibi modern toprak işleme uygulamalarını da destekler.

 • Yağış miktarının fazla olduğu bölgelerde de damla sulama iyi bir yatırım mıdır?

  Kesinlikle. Bol yağış çok önemli bir avantaj sağlarken, bitki besleme yönetimini ve kontrolünü engelleyebilir. 

  Akıllı sulama ile besin maddesinin bitkiye iletimi, bitkinin ihtiyacı doğrultusunda amacına uygun ve kontrollü miktarlarda gerçekleşir, böylece bitki sağlığını ve kalitesini sezon boyunca korursunuz. Bu teknik ‘akıllı fertigasyon’ olarak adlandırılır ve bu tüm akıllı sulama sistemlerinin en temel özelliğidir.

 • Topografyası veya şekli düzensiz bir yonca arazim varsa ne yapabilirim?

  Akıllı sulama, düz olmayan topografyalarda da aynı verimlilikte çalışır. Tek yapmanız gereken, sisteminizde basınç ayarlı (PC) damlatıcılar kullanmaktır. Böylece su ve besin maddeleri arazininizin tamamındaki her bitkiye eşit miktarlarda.

Neye ihtiyacınız olduğunu belirleyin

Neye ihtiyacınız olduğunu belirleyin

Çözümlerimiz hakkında detaylı bilgi edinin

İLETİŞİM
TARLANIZA EN İYİ ÇÖZÜM İÇİN DESTEĞE Mİ İHTİYACINIZ VAR?

TARLANIZA EN İYİ ÇÖZÜM İÇİN DESTEĞE Mİ İHTİYACINIZ VAR?

Bizimle iletişime geçin, bitkinizin ihtiyaçları hakkında konuşalım

Bizimle iletişime geçin