SOFRALIK ÜZÜM

SOFRALIK ÜZÜMDE PAZARDA BİR ADIM ÖNE ÇIKIN

Sofralık üzüm dünyadaki en yaygın bitki türlerinden biridir; 40'tan fazla ülkede yetiştirilmektedir. Böyle rekabetçi bir pazarda öne çıkmak istiyorsanız kaliteye odaklanmak zorundasınız. Siz de Akıllı Sulama sistemlerimizle tanışın, kalitenin ve verimin tadını çıkartın!

Sofralık üzümde üreticiler için fırsatlar

Sofralık üzüm yetiştiriciliğinde, özellikle bitkinin daha fazla su ihtiyacının olduğu dönemlerde suya ulaşmasında sorun var ise, verim doğrudan etkilenir. Bu senaryoda sulama en önemli faktördür, çünkü nihai ürünün üretimini ve ürün kalitesini doğrudan etkileyebilir. Daha iyi kalite ve daha yüksek verim elde etmek istiyorsanız, akıllı sulama sistemi kullanın.

Akıllı Sulama size bu konuda nasıl fayda sağlar?

Sofralık üzüm yetiştiriciliğinde önemli teknik ve ticari gelişmelerin kaydedilmektedir. Yeni teknolojileri kullanmak için yapılacak ilk yatırım maliyetleri ilk bakışta ek külfet olarak görülse da; güvenli, yıldan yıla büyük verim değişiklikleri yaşamadan hasat yapabilmek daha da önemli hale gelmiştir.

Akıllı sulama, ürününüzün verimini ve kalitesini arttıran en önemli yardımcınızdır. Su ve besin maddelerinin doğrudan her bitkinin kök bölgesine hassas bir şekilde uygulayabilirsiniz. Yaprakların iyi halde muhafaza edilmesini sağlayarak hem asma üzerindeki meyve verimini hem bir sonraki yılın verimini arttırın.

SSS
SSS

Sofralık Üzüm hakkında Sık Sorulan Sorular

 • Akıllı sulama sisteminin maliyeti ne kadardır?

  Maliyet çeşitli faktörlere bağlı olarak değişkendir. Öncelikle, su kaynağının araziye olan uzaklığı, iklim koşullarına göre belirlenen sezondaki en yüksek bitki su tüketim değeri, sofralık üzüm çeşidi ve hasat zamanı gibi faktörlere göre çeşitlilik gösterir. Daha sonra, damlatıcı tipi ve özellikleri, topografya,  gerekli filtrasyon tipi gibi unsurlar maliyeti belirlemede rol oynar. Bu nedenle, dekar başına bir maliyet hesabı yapmak istediğinizde, Ziraat Mühendislerimiz size destek olabilir. Başlamak için bizimle iletişime geçin.

 • Daha uygun maliyetli diğer yöntemler varken akıllı sulamayı neden tercih etmeliyim?

  Akıllı sulamanın en ucuz yöntem olmadığı doğrudur. Ancak, her sezon birçok zorlu koşulda, minimum kaynak kullanımıyla yoncada daha yüksek kalitede verim almanızı sağlar.

  Ayrıca yonca,  suyu çok seven ve hassas bir bitki olduğundan, salma ya da pivot sulama gibi yöntemlere göre su ve besin maddelerini israf etmeden kullanmak istersiniz.  Bu gibi yöntemler besin kaynaklarını tüketmekle kalmaz kaynağı bitki köküne değil toprak üstünde bırakır ve uniform bitki gelişimi riske girer.

 • Ne zaman başlamalıyım ve ne kadar sulamalıyım?

  Normalde, bahar yağmurlarının bitmesinden sonra normal olarak meydana gelen çiçeklenme sonrası sulamaya başlar. Bu ayar bir başka kritik aşamadır ve bu andan itibaren, sulama gereksinimlerimizi karşılamak için çok az sulama yapmak ve sık sık bizimle irtibata geçerek, tarım mühendislerimizle doğru bir şekilde hesap yapmanıza yardımcı olacağız. Sulama planlaması ve yönetimi bölgeye ve tarıma göre değişmektedir ve bu, bağınızın yönetimi ile ilgili çok sayıda özel faktöre bağlıdır.

Bizimle iletişime geçin
TARLANIZA EN İYİ ÇÖZÜM İÇİN DESTEĞE Mİ İHTİYACINIZ VAR?

TARLANIZA EN İYİ ÇÖZÜM İÇİN DESTEĞE Mİ İHTİYACINIZ VAR?

Bizimle iletişime geçin, bitkinizin ihtiyaçları hakkında konuşalım

Bizimle iletişime geçin