ZORLUKLAR

Mısır yetiştiricilerinin karşılaştığı zorluklar

Mısır bitkisi; su, bitki besin maddeleri ve güneş ışığına yüksek ölçüde tepki verir. Güneş ışığı kontrol edilemez bir unsurken, sulama ve gübrelemeyi kontrol etmek elinizdedir. Salma ve pivot sulama gibi sulama yöntemleri belirli bir düzeyde kontrol sağlasa da, bu gibi yöntemler suyu oldukça verimsiz ve nispeten düzensiz dağıtan sistemlerdir. Bu durum toprak çeşidi farklılaştıkça daha net şekilde ortaya çıkar, kalite ve yüksek verime ulaşmanızı zorlaştırır. Bu sulama yöntemleri ayrıca, eğimli arazilerde veya düzgün şekilli olmayan arazilerde kullanılamaz.

Akıllı Sulama

Akıllı sulama bu konuda ne gibi faydalar sağlar?

Akıllı sulama, su ve besin maddelerini, bitkinin gelişim evresine göre,  her bir bitkinin kök bölgesine belirli miktarlarda direkt ulaştırarak daha fazla kontrol edebilmenizi sağlar. Çoğu arazi için uygun olup her tür topografya, arazi boyutu ve toprak türüne göre uygulanabilir. Böylelikle, toprak nemi ve bitki besin maddesi seviyesini optimum koşullarda tutabilirsiniz.

Ayrıca, sulama sisteminize dijital kontrolörler ekleyerek, tarla ve iklim verilerini toplayabilir, bitkinin büyüme esnasındaki verim gelişimini izleyebilir ve uygun müdahaleleri yapabilirsiniz. Dolayısıyla nerede olursanız olun ister dane, ister silajlık, ister tohumluk ya da tatlı mısır üretimi yapabilir her sezon yüksek verimli ve en üst kalitede mısır hasadı yapabilirsiniz. Üstelik karlılığınızı daha da artırabilirsiniz.

Başarı Hikayeleri
Başarı Hikayeleri

Başarı Hikayeleri

Akıllı sulamanın öncü üreticileri ile tanışın

ÇÖZÜMLERİMİZ
İhtiyaçlarınıza Çözüm Bulalım

İhtiyaçlarınıza Çözüm Bulalım

Çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi alın

İNDİR
NETAFIM Mısır Broşürünü İndirmek için Tıklayın

NETAFIM Mısır Broşürünü İndirmek için Tıklayın

Şimdi indir
SSS
Mısır SSS

Mısır için Sık Sorulan Sorular (SSS)

 • Toprak üstü mü toprak altı damla sulama mı kullanmalıyım?

  Toprak altı damla sulama sistemleri, daha çok büyük ölçekli mısır arazileri uygulaması için uygundur ve toprak üstü sistemlerine nazaran, daha düşük iş gücü ve daha kolay işletim gibi ek avantajlar sağlar. Toprak altı damla sulama sistemleri, azaltılmış toprak işleme ya da doğrudan ekim gibi modern toprak işleme yöntemlerini de destekler. 

  Toprak üstü sistemleri ise küçük ve orta ölçekli yetiştiriciler ile aşırı kumlu topraklar için alternatiftir. Bunlar ayrıca, derin sürülmesi gereken arazilerde veya yetiştiricilerin sabit ekipmana yatırım yapmayı tercih etmediği icar arazilerde kullanım için çok uygun bir tercihtir. Diğer yandan, bu sistemlerin ilk yatırım maliyeti düşük olsa da, Toprak altı damla sulama sisteminin işletim maliyetinin daha düşük olduğu da unutulmamalıdır.

 • Yağış miktarı fazla olsa da damla sulama iyi bir yatırım mıdır?

  Kesinlikle. Bol yağış çok önemli bir avantaj sağlarken, bitki besleme yönetimini ve kontrolünü engelleyebilir. Akıllı sulama ile besin maddesinin bitkiye iletimi, bitkinin ihtiyacı doğrultusunda amacına uygun ve kontrollü miktarlarda gerçekleşir, böylece bitki sağlığını ve kalitesini sezon boyunca korursunuz. Bu teknik ‘akıllı fertigasyon’ olarak adlandırılır ve bu tüm akıllı sulama sistemlerinin en temel özelliğidir.

 • Topografyası veya şekli düzensiz bir mısır arazim varsa ne yapabilirim?

  Akıllı sulama, düz olmayan topografyalarda da aynı verimlilikte çalışır. Tek yapmanız gereken, sisteminizde basınç ayarlı (PC) damlatıcılar kullanmaktır. Böylece su ve besin maddeleri, arazinizin tamamındaki her bitkiye eşit miktarlarda sağlanır. 

Bizimle iletişime geçin
TARLANIZA EN İYİ ÇÖZÜM İÇİN DESTEĞE Mİ İHTİYACINIZ VAR?

TARLANIZA EN İYİ ÇÖZÜM İÇİN DESTEĞE Mİ İHTİYACINIZ VAR?

Bizimle iletişime geçin, bitkinizin ihtiyaçları hakkında konuşalım

Bizimle iletişime geçin