FINDIK
TARIMSAL BİLGİLER

Fındık verimini katlama fırsatı

Fındık, Türk çiftçisinin gurur kaynağıdır. Dünya fındık üretiminde %80 lik pay ile açık ara lideriz.

Fındık, bakım koşulları düşünüldüğünde çok da talepkar bitki değildir fakat, fındık tarımını daha karlı yapmak, birim alandan daha fazla kazanmak mümkündür. Akıllı sulama ile bahçenizde büyük fark yaratmak elinizde. Toprak altı damla sulama yöntemi bugün fındık yetiştiriciliğinde bilinen en iyi sulama yöntemidir. En iyi su ve gübre dağılımı sağlayan, yönetimi kolay bir sistemdir. Fındığınıza verim katın!

Akıllı sulama size nasıl yardım eder?

Fındık bahçesini doğru teknik ile suladığınızda aklınızda suyun, bitki kökleri etrafında nasıl dağıldığı ile ilgili soru işareti kalmaz.

Akıllı sulama sayesinde, bahçenizi çok daha iyi kontrol edilebilir ve yönetebilirsiniz. Doğru fertigasyon tekniği ile sulamalar yapmak, fındığın ihtiyaçlarını doğru zamanda doğru besin maddeleri ile karşılamak bahçenizde fark yaratacak.

Dijital kontrol sistemleri ile bitkilerinizi gözlemleyip gelişimlerini düzenleyebilirsiniz. bahçenizdeki değişimlerden her an haberiniz olur.

ÇÖZÜMLERİMİZ
İhtiyaçlarınıza Çözüm Bulalım

İhtiyaçlarınıza Çözüm Bulalım

Çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi alın

İNDİR
NETAFIM FINDIK BROŞÜRÜ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

NETAFIM FINDIK BROŞÜRÜ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Şimdi İndir
SSS
SSS

Fındık Hakkında Sık Sorulan Sorular

 • Akıllı sulamanın hektar başına bana maliyeti nedir?

  Fiyatlandırma üç unsura bağlıdır. İlk olarak suyu kaynaktan araziye ne şekilde aktardığınıza,  ikinci olarak bitkinin maksimum su ihtiyacına ki bunu iklim koşulları ve bitki özellikleri belirler.  Son olarak da toprak tipi ki bu da damlatıcı aralığınızı belirler. Birim alan başına maliyeti konusunda fiyat verebilmek için, agronomistlerimizin diğer unsurlara ek olarak bu unsurları da değerlendirmesi gerekir. Bizimle iletişime geçerseniz sürece başlayabiliriz. 

 • Akıllı sulamayı daha uygun maliyetli diğer yöntemlere neden tercih etmeliyim?

  Akıllı sulamanın en ucuz yöntem olmadığı doğrudur. Ancak, her sezon birçok zorlu koşulda, minimum kaynak kullanımıyla yoncada daha yüksek kalitede verim almanızı sağlar. Pazar taleplerini, diğer herhangi bir yönteme nazaran,  daha hızlı karşılamak için ihtiyaç duyacağınız sonuçları almanızı sağlar. Ayrıca su, gübre ve işçilikte diğer alternatiflere kıyasla daha büyük tasarruf sağlar. Dolayısıyla ekonomik getirisi çok daha yüksektir.

 • Ne zaman başlamalı ve ne kadar sulama yapmalıyım?

  Fidan dikiminden itibaren sulanmalıdır, yaşlı ve üretken olan fındıklar ise çiçeklenme öncesinde sulanmaya başlanır. Fındıkların gelişim aşamasında sulama verim ve kalite için çok önemlidir, bu nedenle bu aşamada su stresi yaşanmamalıdır. Sulama miktarı, birkaç bitki ve iklim unsuru dikkate alınarak hesaplanmalıdır. Nihai planlama suyun kullanılabilirliğine, alanınızın belirli özelliklerine ve üretim hedeflerinize bağlıdır. Tarımsal destek için bize ulaşın. Fındıkta kalitenin yolu sudan geçer ve bahçede belirlenir.

 • Boruları nasıl konumlandırmalıyım? 

  Genel tavsiye her bitki sırasına 2 hat, basınç ayarlı, anti sifon özelliği ve kök girişini engelleme özelliği olan damlatıcılar kullanmaktır. Bu borular fidan dikiminden hemen sonra bile gömülebilir. Netafim Agronomistleri bahçenize en uygun sistemi anlatmak için hazırlar. 

İLETİŞİM
Bizimle iletişime geçin

Bizimle iletişime geçin

Bitkileriniz ve koşullarınız için en iyi çözümü yardımımızla bulmak ister misiniz?

Aklınızdaki soruları ve şüpheleri gidermek için bizimle iletişime geçin