ÇELTİK

ÇELTİK YETİŞTİRİCİLİĞİNDE DAMLA SULAMA DEVRİMİ

Çeltik yetiştiriciliğinde en iyi alternatif; damla sulama

Damla sulama ile kullandığınız su ve gübrenin etkinliğini arttırabilir ve hatta tasarruf sağlayabilirsiniz. Bu sistemle, yüzey buharlaşması, yüzey akışı ve sızıntı engellenebilir.

Eğimli arazilerde çeltik yetiştirebilirsiniz

Düz ova alanlarında sıkışıp kalmış çeltik üretimi, bu alanların kısıtlı olmasından kaynaklı olarak, yüksek icar bedelleri ve yabancı ot populasyonundaki artış gibi sorunları beraberinde getiriyor. Damla sulamanın eğimli arazilerde eşit su ve gübre dağıtım avantajı ile eğimli arazilerinizi çeltik tarımına açıp, hem üretiminizi hem karınızı artırın.

 

Çevre ve tüketici dostu çeltik üretin

Salma sulamada çevre ve insan sağlığı ile ilgili bazı çekinceler oluşmuştur; toprak verimliliğinin düşmesi, besin maddelerinin toprağın alt katmanlarına kaçması, yer altı sularının nitrat ve zihirli kimyasallar ile kirlenmesi, topraklarda arsenik birikimi, sera gazı (temelde metan - CH4) salınımının artmasıdır. Son yapılan araştırmalar damla sulamanın kayda değer ölçüde su tasarrufu sağladığını, pirinç tanesinde arsenik birikimini azalttığını ve metan salınımını düşürdüğünü kanıtlamıştır.  

İNDİR
NETAFIM ÇELTİK BROŞÜRÜ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

NETAFIM ÇELTİK BROŞÜRÜ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

SSS

Çeltik hakkında Sık Sorulan Sorular

Bizimle iletişime geçin
TARLANIZA EN İYİ ÇÖZÜM İÇİN DESTEĞE Mİ İHTİYACINIZ VAR?

TARLANIZA EN İYİ ÇÖZÜM İÇİN DESTEĞE Mİ İHTİYACINIZ VAR?

Bizimle iletişime geçin, bitkinizin ihtiyaçları hakkında konuşalım