Banner Eğimli arazilerde çeltik üretimi damla sulama ile mümkün

Eğimli arazilerde çeltik üretimi damla sulama ile mümkün

Son yıllara kadar geleneksel yöntemlerle gereğinden fazla su harcanarak yapılan çeltik üretiminde, damla sulama sitemiyle eğimli arazilerde üretim yapılarak yüksek icar fiyatlarının önüne geçilebiliyor.

Mevcut arazi kaynaklarının artık çeltik üretimine yetmemesi ve olması gerekenden fazla su kullanılması ürünün ekonomik olarak gelişimini engelleyen en önemli faktörler. Uygun çeltik alanlarının seçimine yönelik bilgilerin yetersizliği ve bir araya getirilememesi ise üretimin atağa kalkmasının önündeki engeller arasında. Öyle ki 2018 yılına gelene kadar çeltik üretiminde mutlaka eğimsiz, düz bir araziye ve tava yapmaya ihtiyaç duyuluyordu. Bu da alan itibariyle çeltik ekimi yapılabilecek arazilerin kısıtlanmasını ve üretimin farklı bölgelerde de gerçekleşmesini engelleyen etkenlerin başında geliyor. Fakat üretimde damla sulama sistemine geçilmesi tüm bu sorunları ortadan kaldırıyor. Damla sulama sayesinde eğimli arazilerin çeltik tarımına açılması hem ülke ekonomisine hem de üretime ciddi katkı sağlıyor.

İcar fiyatları düşüyor

Sulama imkanına bağlı olarak Türkiye'de sadece belli başlı bölgelerde çeltik üretimi yapılıyor. Ancak çeltik aslında hemen hemen her bölgede yetiştirilmesi mümkün olan bir ürün. Öyle ki düz ova alanlarında sıkışıp kalmış çeltik üretimi, bu alanların kısıtlı olmasından kaynaklı olarak yüksek icar bedelleri ile karşı karşıya. Fakat damla sulama sistemiyle çeltik ekimi söz konusu olduğu zaman eğimli arazilerde tava yapmaya gerek kalmadan ve daha az su kullanarak üretimi gerçekleştirmek mümkün. Eğimli arazilerin çeltik üretimine açılmasının en önemli artısı üreticinin yüksek maliyetlerinden biri olan icar fiyatlarının düşmesini sağlıyor. Hatta damla sulamanın sağladığı eğimli arazilerde eşit su ve gübre dağıtım avantajı ile yabancı ot kontrolü daha rahat bir biçimde gerçekleşiyor. Aynı zamanda bu durum verimin artmasını sağlayan etkenlerden biri.

çeltik üretimi damla sulama ile artıyor

Damla sulama kullanımı aynı zamanda tohumluk çeltik üretimi için de oldukça önemli. Çeltik tohumu yetiştirebilmek için daha önce çeltik ekilmemiş alanlara ihtiyaç duyuluyor. Bu da çeltik üretiminin artmasındaki en önemli engellerden biri. Damla sulama ile çeltik yetiştirildiğinde yeni alanlar üretime kazandırılacağı için tohumluk çeltik üretimi kolay bir şekilde sağlanabiliyor. Böylelikle stratejik ürünlerden biri olan çeltikte üretimi arttırmak ve Türkiye’nin çeltikte kendine yeter bir ülke konumuna gelmesi kaçınılmaz.

İLETİŞİM
Çeltik üretiminde siz de değişime hazır mısınız?

Çeltik üretiminde siz de değişime hazır mısınız?

Bizimle iletişime geçin, siz de çeltik üretiminde karlı çıkın!

Bizimle iletişime geçin
Yorumlar

Görüş ve önerileriniz için teşekkür ederiz!