NETAFİM SULAMA TEKNOLOJİLERİ GÜNLERİ KONYA’DAYDI

Ekim 19, 2017

Netafim Türkiye, Sulama Teknolojileri Günleri’nde yılın son etkinliğini gerçekleştirdi. Konya’da düzenlenen etkinlikte üreticilere şeker pancarında toprak altı damla sulama sistemleri tanıtıldı.

Netafim Türkiye 3 Ekim Salı günü Konya Karapınar’da düzenlediği yılın son Sulama Teknolojileri etkinliğinde üreticilere şeker pancarında toprak altı damla sulama çözümlerini tanıttı. Etkinliğe 300’ü aşkın üretici, bayi, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerinden ziraat mühendisleri ve Netafim yetkilileri katıldı. Katılımcılar etkinlik alanındaki şeker pancarı tarlasında toprak altı damla sulama sistemlerini yakından görme ve tanıma olanağı buldu.

“Üretici ilgisi yoğundu”

Yılın son Sulama Teknolojileri Günü’nde; şeker pancarında toprak altı sulama sistemleri üreticilere tanıtıldı. Netafim yetkilileri toprak altı sulama sistemlerinin sunduğu avantajları anlatırken, üreticiler de konu ile ilgili merak ettiklerini sorma olanağı buldu.

Etkinlikte tarlasera’ya konuşan Netafim Türkiye, Orta Asya ve Balkanlar Pazarlama Müdürü Harun Kendir, Netafim Sulama Teknolojileri etkinliklerine ve sergiledikleri ürünlere üreticilerin ilgisinden oldukça memnun olduklarını dile getirdi. Geçtiğimiz sezonun Netafim açısından oldukça verimli olduğunu belirten Kendir, şeker pancarında toprak altı sulama sistemlerinin avantajlarından şu sözlerle bahsetti: “Şeker pancarında toprak altı damla sulama sistemleri, işçilik maliyetinin yüzde 65’e varan oranda azaltılmasına, yüzde 45’e kadar enerji ve yüzde 50’ye kadar su tasarrufuna olanak tanıyor. 7-15 yıl kullanılabilen bu sistemler mantari hastalık riskini azaltıyor ve verimde yüzde 20’den yüzde 60’a kadar artış sağlıyor. Tüm bunlar sayesinde üreticilerin kazancı da yüzde 60’a varan oranlarda yükseliyor.” Daha önce Adana ve Bursa’da düzenlenen ilk iki etkinlik gibi Konya’dakine de ilginin yoğun olduğunu dile getiren Kendir, yeni sulama sistemlerini üreticilerle buluşturmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Etkinlik alanındaki şeker pancarı tarlasında üreticiler, toprak altı damla sulama sistemlerin yakından inceleme fırsatı yakaladı. Bu sayede toprak altı sulama sisteminin avantajlarını ve tarladaki sonuçları yerinde görme imkânı buldurlar ve ürünlerin kalitesine ve kullanımına dair sorulara ilk ağızdan cevap aldılar.

Yılın üçüncü etkinliği

Bir gelenek haline gelen Netafim Sulama Teknolojileri günleri üreticilere modern sulama teknolojilerini yerinde tanıma olanağı sunuyor. Senenin ilk etkinliğinde 9 Ağustos Çarşamba günü Adana-Karataş’a bağlı Tuzla Köyü’nde yer fıstığında damla sulama sistemleri, 24 Ağustos Perşembe günü Bursa-Karacabey’de gerçekleştirilen ikinci etkinlikte ise çeltik üreticilerine damla sulama sistemleri tanıtılmıştı.

Site by NGSoft.
Remember my preferences