ÇELTİKTE YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR!

Eylül 11, 2017

Sürdürülebilir bir gelecek için akıllı damla sulama çözümlerinde bir dünya lideri olan Netafim, çeltik yetiştiriciliğinde yeni bir dönemin kapısını aralıyor.

Damla sulamanın küresel lideri Netafim, yine bir ilke imza atarak çeltik yetiştiriciliğinde damla sulama uygulaması ile büyük bir başarı yakaladı ve Bursa ili, Karacabey ilçesinde düzenlemiş olduğu Sulama Teknolojileri Günleri etkinliğinde çeltik yetiştiriciliğinde damla sulama uygulamalarını ve avantajlarını tüm çiftçiler ile paylaştı.Karacabey Belediye Başkanı Sn. Ali Özkan’ın da katılım gösterdiği etkinlikte çiftçiler, Netafim’in son teknoloji damla sulama uygulaması yaptığı tarlayı gözlemleme imkanı bulular.

24 Ağutos 2017 tarihinde gerçekleşen, Türkiye’nin önde gelen çeltik üreticilerinden Zeki Gıda’nın ev sahipliği yaptığı Sulama Teknoloji Etkinliği’ne Karacabey Ziraat Odası Başkanı Sn. Erhan Erdem, Karacabey Sulama Birliği Başkanı Sn. Sami Özseçen, Karacabey İlçe Tarım Müdürü Sn. Cemer Erken, Gönen Ziraat Odası Başkanı Sn. Necati Özkurt, Manyas Ziraat Odası Başkanı Sn. Hüseyin Danç ve Manyas Sulama Birliği Başkanı Sn. Erdem Biçer’de katıldılar.

Damla sulama ile eğimli arazilerde bile çeltik ekilebilir

Ülkemizde temel besin maddelerinden biri olan ve yoğunlukla Trakya bölgesinde yetiştirilen çeltikte damla sulamanın avantajları klasik tava sulamaya oranla çok daha fazla. NETAFIM Türkiye, Orta Asya ve Balkanlar Şef Agronomisti Kıvanç Şarlar, “Çiftçilerimiz  klasik tava sulamaya oranla 4 kat az su ile çeltik yetiştirebilir, eğimli arazilerde bile çeltik ekerek icar masraflarını ve işçilik maliyetlerini azaltabilirler. Böylelikle verimlerini arttırarak yatırımlarını da kısa bir sürede amorti edebilir ve doğayı koruyarak daha fazla kar elde edebilirler” dedi. 

Sürdürülebilir bir geleceğe katkısı var

Çeltik yetiştiriciliğinde su kaynaklarının bilinçli kullanılmasının yanı sıra, pirinç tanelerindeki ağır metal birikiminde, sera gazı salınımında büyük bir oranda azalma sağlaması da dikkat çekiyor. Bununla birlikte daha az gübre kullanımı sayesinde yer altı sularının kirlenmesinin önüne geçilmesi ve büyük oranda enerji tasarrufu sağlaması da NETAFIM’in sürdürülebilir bir geleceğe katkısında önemli rol oynuyor.

NETAFIM Damla sulama sistemleri ile , farklı toprak yapısı ve topoğrafyaya sahip arazilerde de çeltik ekilebiliyor. İdeal bir çeltik sulaması için toprak üstü uygulamalarda Netafim Streamline™+ 1 lt/sa ve toprak altı uygulamalarda ise Dripnet PC ™ lt / sa boruları tavsiye edilmekte olup, Netafim uzman ekibi tarafından arazi koşullarına özel dizayn yapılmaktadır. 

Site by NGSoft.
Remember my preferences