ÇELTİKTE DAMLA SULAMAYA NETAFIM ÖNCÜLÜK EDİYOR

Aralık 20, 2017

Damla sulamanın küresel lideri Netafim, İpsala Ziraat Odası ve Keşan Kur Sulama Sistemleri ile birlikte bölgedeki çeltik üreticilerine “Çeltikte Damla Sulama” konulu seminer düzenledi. 

14 Aralık 2017 tarihinde Edirne’nin İpsala ilçesinde, İpsala Meslek Yüksekokulu Konferans Salonunda gerçekleşen sunumda, eğimli arazilerde başarılı ve düşük maliyetli kurulum, hızlı çimlenme ve büyüme,  ilaç, gübre, su ve enerji, işçilik ve zaman tasarrufu, doğru zamanda ve doğru miktarda su ve gübre ile yabacı ot mücadelesi,  yüksek verim ve oluşabilecek maliyet avantajları hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Konferansa Hamzadere Sulama Birliği Başkanı Seçkin Şimşek, İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu , İpsala Ziraat Odası Genel Sekreteri Sedat Kuzu, bölgedeki ziraat odalarının tarım danışmanları, ziraat mühendisleri ve çeltik üreticileri de katıldı. 

Yaklaşık 3 yıldır çeltikte damla sulama sistemi üzerinde çalışmalar yaptıklarını dile getiren Netafim Marmara Bölge Tarımsal Destek Sorumlusu Fuat Gül,  “Gün geçtikçe, en değerli kaynağımız olan ‘su’ konusunda büyük sıkıntılar yaşamaya başlıyoruz. Bu yıl, Çanakkale Bölgesi’nin neredeyse yarısında çeltik ekilemedi. Çeltikteki damla sulama uygulaması, duyulmaya başlandı ve beğenildi. Önümüzdeki yıl daha fazla uygulanacağını düşünüyoruz. Türkiye geneline bakıldığında ağırlıklı çeltik üretimi Trakya Bölgesi’nde gerçekleştirildiği için bu konuya önem vermemiz gerektiğini düşünüyoruz. Netafim, dünyada damla sulamayı icat eden bir firmadır. Damlama sulamada, daha az kaynak kullanarak daha fazla verim almaya gayret ediyoruz. Damlama sulama kullanılacak arazi üzerinde çalışmalar yaparak proje geliştiriyoruz.” dedi.

ÇELTİKTE DAMLA SULAMA SİSTEMİNİ DENEYEN ÜRETİCİ UÇAR: “DAMLA SULAMAYLA ÇELTİK EKMEYE DEVAM EDECEĞİM”

Toplantıda son olarak, kendi çeltik arazisinde damla sulama sistemi kullanan Uçar’ın sözleri de dikkat çekti ;  Geçen yıl damla sulama sistemini merak edip zarar edeceğimizi düşünerek denedik ancak 600 kg verim aldık, ve sonuca baktığınızda zarar değil tam tersi para kazandık. Damla sulama sistemi ile çeltik ekilir. Ben bundan sonra damla sulama ile çeltik ekmeye devam edeceğim.  Çeltik bitkisi, mısır bitkisine göre daha az su tüketen bir bitkidir. Biz topraklarımızı sürekli çeltik ekerek kirletiyoruz. Damla sulamada, toprak suyun altında kalmayarak oksijen aldığı için elementlerin parçalanmasından toprak zehirlenmesi ve bitki zehirlenmesi olmuyor. Bu da sürdürülebilir tarımı arttırabilmek için kullanılan bir metottur. Benim tavsiyem; bayır arazilerde teknik konulara hakim olan arkadaşlarla beraber damla  sulamayla çeltik ekimi yapılabilir ve normal arazilerden alınan verim alınabilir.” dedi.

Site by NGSoft.
Remember my preferences