BAŞARININ SIRRI İSRAİL’DE ÇÖZÜLDÜ

Kasım 29, 2017

NETAFIM, ADATÜB’den üreticilerle 21-26 Ekim tarihlerinde İsrail’i ziyaret etti ve dünyaya yön veren teknolojileri katılımcılarla paylaştı.

Akıllı damla sulama sistemlerinde dünyaya liderlik eden NETAFIM; 140 üyesine ait 70 bin dekarlık turunçgil bahçesiyle Adana Çukurova’daki üretimin büyük çoğunluğunu temsil eden Adana Turunçgil Üreticileri Birliği (ADATÜB) ile işbirliğini taçlandırdı. NETAFIM’in en yeni ürünlerini kullanarak, bölgelerindeki üreticilere de rol model olan Birliğe üye 28 üretici, NETAFIM ekibiyle birlikte 21-26 Ekim tarihlerinde İsrail turuna katılım sağladı. Katılımcılar, bu tur aracılığıyla İsrail’deki en son teknoloji ve uygulamaları yerinde görme fırsatı yakaladı.

Çok boyutlu tur

21 Ekim’de turunçgil üreticilerinin başkent Tel Aviv’e ulaşmasıyla başlayan turun ilk günü otele yerleşme ve akşam yemeğiyle tamamlandı. İkinci gün ise Kibbutz Magal’daki NETAFIM tesisleri ziyaret edildi. 23 Ekim tarihinde üreticiler turun bir parçası olarak ve paketleme tesisini ziyaret etti. İsrail Magal ziyareti süresince ADATÜB üreticileri, İsrail’deki turunçgil potansiyeli, iç piyasada tüketimi ve ihracat hacmi ile ilgili bilgilendirildi. Aynı zamanda, kalite ve verimin arttırılması ile ilgili kullanılan sulama modelleri ve birtakım kimyasallarla yapılan deneme raporları paylaşıldı.

24 Ekim’de İsrail’in en büyük tarımsal araştırma kuruluşu olan The Volcani Center’a hareket edildi. Çok sayıda tarımsal problemi çözmeye yardımcı olan ve yurt dışından takip edilen yenilikleri yaratan bu merkezde üreticiler, İsrail’de yetiştirilen mevcut çeşitler ve yakın zamanda piyasaya sunulacak yeni çeşitler ile ilgili bilgilendirildiler. Sonrasında da Negev’deki turunçgil ağaçları projesi ziyaret edildi ve İsrail şartlarında turunçgil üretiminin NETAFIM’le nasıl fark yarattığı görüldü. Aynı zamanda ADATÜB üreticileri, avokado ürününde don ile mücadele için kullanılan yöntemleri de gözlemleme fırsatı yakaladı. 25 Ekim tarihi ise turistik etkinliklere ayrıldı ve üreticiler tarihi Kudüs bölgesine götürüldü. İsrail turu ADATÜB üreticileri için İsrail’deki turunçgil üretim yeniliklerini yakından görme vesilesi olurken, aynı zamanda rol model olan bu üreticiler sayesinde Türkiye tarımını da bir adım ileri taşıma fırsatı sundu.

Site by NGSoft.
Remember my preferences